دور شدن از فضای مجازی به نفع دشمن است

شناسه خبر : 47061

1396/06/16

تعداد بازدید : 542

دور شدن از فضای مجازی به نفع دشمن است
مدیر حوزه های علمیه خواهران گفت: اگر ما فضای مجازی را مدیریت نکنیم، دشمن این کار را انجام خواهد داد؛ بی توجهی و دور شدن طلبه ها و مومنان نسبت به فضای مجازی فرصت استفاده از آن را در اختیار دشمن قرار می دهد.

حجت الاسلام والمسلمین محمود رضا جمشیدی امروز درنخستین همایش فعالان فضای مجازی حوزه های علمیه خواهران در سالن همایش های مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در قم، با اشاره به اهمیت حضور در فضای مجازی و استفاده از این ظرفیت در جهت تبلیغ معارف دینی گفت:هیچ چیز بالاتر از انسان سازی نیست و در روایات ما به این مطلب اشاره های زیادی شده است و این انسان سازی فرقی نمی کند که در فضای حقیقی و یا در فضای مجازی باشد.

وی افزود: در دین اسلام جهاد و مجاهدت و حضور در میدان های جهاد اهمیت فراوانی دارد؛خطرهای میدان های جهاد و مبارزه نیست فراوان است، از سوی دیگر هم نمی توان از فضای مجازی به خاطر تهدیدات آن گذشت چرا که دشمن در این مسیر نهایت استفاده حود را از این ابزار می کند.

*دور شدن روحانیت از فضای مجازی به بهانه تهدیدات آن توجیه ناپذیر است

مدیرحوزه های علمیه خواهران با بیان اینکه این عذر از ما پذیرفته نیست که کسی به دلیل خطرات به فضای مجازی نزدیک نشود، خاطر نشان ساخت: پیام انقلاب قبل از این با هزینه های مادی و معنوی سنگین به دست دشمنان می رسید ولی امروز با استفاده از فضای مجازی می تواند این کار را به خوبی انجام دهد، لذا باید از این فرصت خوب نهایت استفاده را برد.

*اگر مبلغ ، عالم به شرایط زمان باشد شبهات بر او هجوم نمی آورد

حجت الاسلام والمسلمین جمشیدی با اشاره به اینکه امکان اینکه ما به عرصه فناوری های نوین کار نداشته باشیم گفت: همه ما به نوعی  در معرض این فناوری ها هستیم  پس بهتر است با راهبرد های مناسب از این موقعیت استفاده حداکثری را داشته باشیم و از آسیب های آن در امان باشیم، و اینکه در روایات اهل بیت (ع) آمده است عالم به زمانه باشید تنها عالم به شرایط و اوضاع اجتماع نیست، بلکه شناخت ابزارهای روز اجتماع نیز مد نظر بوده است؛ چرا که تنها در این صورت است مبلغ مورد هجوم شبهات و لوابس زمان قرار نمی گیرد.

وی افزود: سرعت پیشرفت فناوری در ایران بالا است ولی متاسفانه فرهنگ مردم متناسب با آن رشد نکرده است که باید هرچه سریعتر برای این مشکل اساسی فکری شود تا از این فضای پر التهاب بهترین استفاده را کرد و از تهدیدات آن نیز در امان ماند.

حجت الاسلام والمسلمین جمشیدی با بیان اینکه امروزه بیش از 60 درصد طلبه ها به امکانات مورد نیاز برای فعالیت در فضای مجازی مجهز هستند خاطر نشان کرد: اگر ما فضای مجازی را مدیریت نکنیم دشمن این کار را انجام خواهد داد لذا شناخت ابزارها و فناوری های نوین برای مدیریت آنها مورد نیاز است  و از طرفی هم بی توجهی و دور شدن طلبه ها و مومنان نسبت به فضای مجازی فرصت استفاده از آن را در اختیار دشمن قرار می دهد.

مدیر حوزه های علمیه خواهران با استناد به کلام آیت الله العظمی مکارم شیرازی که گفته بودند فضای مجازی یک لجن زار آلوده است گفت: این محیط آلوده متعفن تهدیدات زیادی به همراه دارد،  اما نمی شود به این بهانه آن را نادیده گرفت به میزانی که ما از این صحنه دور شویم و خود را ملزم به رعایت حدود شرعی نکنیم به همان میزان به نتایجی که دشمنان به دنبال آن هستند خواهیم رسید.

*۹۰هزار فارغ التحصیل از حوزه های علمیه خواهران

حجت الاسلام و المسلمین جمشیدی در پایان تأکید کرد: امروز حوزه‌های خواهران در عرصه فعالیت در فضای مجازی پیشتاز هستند، هم از نظر امکانات و هم از نظر تعداد؛ امروز 7 هزار طلبه خواهر در کوثر بلاگ اقدام به تولید محتوای دینی می کنند، حضور حدود۷۰هزار نفر از خواهران طلبه در کوثر نت، قریب به ۱۰هزار استاد و کادر علمی در سراسرکشور، ۴۸۰مدرسه علمیه و ۹۰هزار فارغ التحصیل حوزه های علمیه خواهران ظرفیت بسیار عظیمی است که باید مسئولین حوزه و نظام مقدس جمهوری اسلامی از این ظرفیت خوب و مهم در جهت پیشبرد اهداف نظام اسلامی استفاده نماید.